Versenyek - segítség

Köszöntünk a versenyek súgójában! Kérjük olvasd el a GYIK-et, hogy többet megtudj a versenyek szervezéséről és működéséről!

Ki csatlakozhat egy versenyhez?

Bármelyik gyerek a ChessKid.com oldalról csatlakozhat a versenyhez

Hogyan zajlanak a ChessKid.com online versenyek?

A ChessKid.com a népszerű és könnyen érthető körmérkőzéses rendszert használja sakkversenyeknél. A körmérkőzéses versenyeken mindenki oda-vissza játszik mindenkivel (egyszer világossal, egyszer sötéttel). Lejjebb látható egy példa egy kisebb körmérkőzéses versenyre.

1 2 3 4 Pontok Tie break
1. játékos 1 (1200) X ½  1 1  ½ 1  1 5 11.5
2. játékos 2 (1200) 0  ½ X 0  1 1  ½ 3 7.5
3. játékos 3 (1200) ½  0 0  1 X 0  ½ 2 6.5
4. játékos 4 (1200) 0  0 ½  0 ½  1 X 2 4.5

A körmérkőzés nagyon hatékony és igazságos, mert mindenkinek játszania kell mindenkivel - a győztes a legtöbb pontot szerző játékos. Mindazonáltal, ha SOK résztvevő van, akkor egy körmérkőzéses verseny nagyon sokáig tartana. Ebben az esetben a kieséses rendszert használják a verseny gyorsítása érdekében.

Hogyan zajlik egy kieséses körmérkőzéses rendszer?

A kieséses rendszer akkor jön a képbe, ha túl sok játékos van a körmérkőzésekhez. Kieséses versenyeken a játékosokat kisebb csoportokra bontják. Az egyes csoportok győztesei jutnak tovább és alkotnak újabb csoportot. A végső csoport első helyezettje lesz az egész torna győztese. A csoportokból továbbjutó játékosok számát a verseny szervezője határozza meg induláskor. Lehet, hogy csak 1 játékos jut tovább, lehet hogy több is.

Milyen versenyformátumok vannak? Mit jelent ez: 5(2)->2+?

<Játékosszám csoportonként>(<azonos játékos ellen vívott játszmaszám>)-><továbbjutók száma>[+ = Nincs tie-break]

Példa 1: 5(2)->2+, azaz csapatonként 5 játékos vehet részt, egyszerre indul az ellenfelenkénti két-két játszma, 2 fő jut tovább csapatonként és nincs tie break

Példa 2:8(1)->1, azaz csapatonként 8 játékos vehet részt, ellenfelenként egy-egy játszma zajlik egy időben, egyetlen fő jut tovább csapatonként és van tie break

Mikor kezdődnek egy verseny játszmái? Mi van, ha nem lép az ellenfelem?

A verseny indulásakor létrejönnek a párosítások és az óra elindul. Ha nem történik lépés a lépésidő lejártáig, akkor a játszma automatikusan eldől "időtúllépéssel" (akinek leesett az órája, az veszített). Ez mindkét játékos versenyeredményében és a feljegyzésekben is szerepelni fog, de NEM módosítja az értékszámokat.

Több csapatos tornán hogyan működik a nevezési helyosztás?

Több csapatos versenyek alkalmával a játékosok értékszám szerint kerülnek besorolásra, a legmagasabbtól a legalacsonyabbig. Példa: egy 25 fős, 5 csoportra osztott versenyen a legerősebb játékos az 1. csoportban, a második legerősebb a 2. csoportban, a harmadik legerősebb a 3. csoportban foglal helyet, és így tovább. Miután minden csoportba került egy-egy játékos, az osztás újra az 1. csoporttal kezdődik. Példánk szerint tehát az 1. csoportban induló játékosok az eredeti erősorrend #1 #5 #11 #16 #21 számú játékosai. Ez a rendszer igyekszik biztosítani, hogy végül a legerősebb játékosok küzdhessenek a tornagyőzelemért.

Hány győztes van? Miért van néha egyetlen helyezett, néha pedig több?

A ChessKid.com oldalon a 8 főnél kevesebb indulóval rendelkező versenyeken csak egyetlen helyezett van - a győztes. A 8 résztvevőnél nagyobb versenyeknél már létezik 1.-2.-3. hely

Mi történik döntetlennél? És mi az a tie break?

Ha egy csoportban továbbjutó helyen több játékosnak is azonos számú pontja van, akkor alap esetben mindketten továbbjutnak. A verseny kiírásakor a szervező használhat egy tie break-nek nevezett kenyértörési lehetőséget (mi a Neustadl-számítást használjuk), ami figyelembe veszi az ellenfelek erejét is. Ha viszont a tie break pontszámok is azonosak, akkor mindenki kötelezően továbbjut.

Lejjebb látható egy példa a tie break rendszer működésére:

Csoport # 1 2 3 Pontok Tie break
1. Bob X 1 1  1 3 4.5
2. Mary 0 0.5  0 X 1.5 3.75
3. John 0 0 X 0.5 1.5 2.25

Egy játékos tie-break pontszáma az általa legyőzött ellenfelek pontjainak, és a ellene döntetlenre végzett játékosok felezett pontjainak az összege.

Bob két játszmát nyert John ellen és egyet Mary ellen. Így Bob 2x1,5 pontot szerzett John-tól és 1,5 pontot Mary-től, ami összeadva 4,5 tie break pontot jelent.

John egy játszmát nyert és egyet döntetlenre hozott Mary ellen. Így John 1,5x1,5 pontot szerzett Mary-től, ami 2,25 tie break pontot jelent.

Mary nyert egy játszmát Bob ellen és döntetlenre hozott egy másikat John ellen. Így Mary 1x3,0 pontot szerzett Bob-tól illetve 0,5x1,5 pontot John-tól, ami 3,75 tie break pontot jelent.

Mik azok a tematikus versenyek?

A tematikus versenyeken mindegyik játszma egy előzetesen beállított állásból kezdődik (például a királycsel első 3 lépése utáni állásból). Ezáltal a játékosok hasonló játszmákat játszhatnak és összehasonlíthatják a tudásukat az egyes megnyitások terén. A tematikus versenyeket külön ikon jelöli és látható a kezdőállás is.

Mik azok a versenypontok?

Versenypontokat ChessKid.com versenyek során lehet szerezni. Négy tényező befolyásolja, hogy hány pontot kap a játékos egy verseny során:

• Egy szorzó, ami a végső helyezéseden alapul (P)
  • A tervezett fordulók száma (R)
  • A legnagyobb csoportlétszám (G)
  • A versenyen résztvevők átlagos értékszáma (S)

A képlet: 10 * (P * (1.5R) * G * (S / 1000))

Hogyan számoljuk a "P"-t

HELYEZéS "P" éRTéK
1 .5
2 .25
3 .15
4+ .1 * ((((T / 2) - 2) - (p - 3)) / ((T / 2) - 2))
T = Összes játékos p = helyezés (pontszerzéshez a "p" értéke kisebb/egyenlő, mint a "T" fele)

Az "R" számítása: (G/A)^X = T, megoldása X-re. (A = a csoportonkénti továbbjutók száma)